Į DARŽELĮ...
autorė: Rasa Vaškienė, ikimokyklinio ugdymo vyr. mokytoja
Gavus patvirtinimą, kad vaikas priimtas į darželį, pasirašius sutartį, tikriausiai pradeda virpėti kiekvienos mamos širdis… O kaip gi dabar bus?
Pirmiausia, prieš pradedant vaiką leistį į darželį, tėveliai turėtų sau atsakyti į klausimus:
- Ar mes jau pasiruošę išleisti vaiką į darželį?
- Kodėl vedame vaiką į darželį?
- Ko mes patys tikimės iš darželio? Kokie mūsų lūkesčiai ir ar jie realūs?
Adaptacija – tai vaiko prisitaikymas prie naujos aplinkos ir savo vietos pagal asmeninius poreikius radimas.
Vaiko adaptacijai didžiulę įtaką turi tai, kaip naujam etapui pasirengę tėvai. Prieš pradedant lankyti darželį, apsilankykite jame su vaiku, parodykite grupę, supažindinkite su mokytoja. Apie darželį ir būsimą mokytoją tėvai turi kalbėti tik pozityviai, taip pat turi patys tikėti, kad viskas bus gerai. Patariama tėveliams kartu su vaiku išsirinkti reikalingus daiktus, apsipirkti, kalbėtis. Ruošiantis į ugdymo įstaigą, reiktų pasidomėti, koks joje dienos ritmas, kokios pagrindinės taisyklės. Labai naudinga vaiką ir namuose pratinti prie tokio ritmo bei taisyklių.
Rytai turėtų prasidėti pozityviai, o į darželį rekomenduojama vaiką vesti tam šeimos nariui, kuris psichologiškai stipresnis. Pirmą dieną darželyje siūloma pabūti kartu su vaiku. Jei yra galimybė, pirmą savaitę buvimo laiką rekomenduojama ilginti palaipsniui. Tėveliai turėtų akcentuoti vaikui, kada jį pasiims, ir būtinai turi ateiti tada, kada pažadėjo. Patariama susikurti atsisveikinimo ritualą, tačiau būtina žinoti, kad kuo ilgiau truks atsisveikinimas, tuo ir Jums, ir vaikui bus sunkiau.
Pradėjus vesti vaiką į darželį, reikėtų vengti pakartotinų atsisveikinimų. Prieš išeidami perspėkite mažylį, neišeikite jam nematant. Dažniausiai atsisveikinti būna sunku ne tik vaikui, bet ir mamai ar tėčiui, tačiau suaugęs žmogus turėtų kontroliuoti savo emocijas ir jokiu būdu nesigraudinti, neverkti prie vaiko. O vaiko ašarų bijoti nereikia – leiskite jam jausti. Nemeluokite vaikui, nepapirkinėkite, jokiais būdais nesilyginkite su kitais tėvais ir savo vaiko nelyginkite su kitais vaikais. Po darželio grįžę namo pasistenkite kuo daugiau dėmesio skirti sūnui ar dukrai.
Darželio lankymo pradžia – tai laikotarpis, kai reikia daug meilės ir kantrybės. Visgi tėveliai gali prisidėti prie lengvesnės vaiko adaptacijos. Patarimai, ką tėvai gali padaryti, kad adaptacija būtų lengvesnė:
- Laikykitės darželio taisyklių;
- Bendraukite ir bendradarbiaukite su mokytoja;
- Informuokite mokytoją apie vaiko ypatumus;
- Informuokite mokytoją apie įvykius, pokyčius šeimoje;
- Nemoralizuokite mokytojų, o kartu ieškokite sprendimų;
- Jei nepatinka mokytojos bendravimo būdai, turite kokių nors pastebėjimų, pasiūlymų, kalbėkite su pačia mokytoja, o ne su kitais tėvais ar už akių.
Labai svarbu tėveliams suprasti, kad adaptacija – natūralus reiškinys, kurį vaikas turi išgyventi, o tėvų užduotis yra būti šalia ir palaikyti vaiką.
Adaptacija gali trukti nuo dviejų trijų savaičių iki pusės metų ir ilgiau. Reiktų nepamiršti, kad, pakeitus grupę, pasikeitus mokytojai, grupės vaikų sudėčiai, atėjus į grupę naujiems vaikams, grįžus po ligos, po atostogų, adaptaciją vaikas gali išgyventi iš naujo, tačiau tikėtina, kad ji bus lengvesnė ir trumpesnė.
Visais atvejais tik dirbant kartu – bendraujant ir bendradarbiaujant su grupės mokytoja – galima geriausiai padėti vaikui šiuo laikotarpiu.
Pagarba vaikui ir aplinkai, kantrybė ir meilė padės įveikti visus sunkumus adaptaciniu periodu.
